Organizacja | Podróż poślubna

Organizacja podróży poślubnej a zmiana nazwiska

23 lutego, 2019

Wymiana paszportu po ślubie

Planujecie wyjechać w zagraniczną podróż poślubną zaraz po weselu? Chcecie zorganizować wasz wyjazd jeszcze przed ślubem, a zdecydowałyście się na zmianę nazwiska albo nazwisko dwuczłonowe?  Jeśli tak, to na pewno tak jak ja zaczęłyście się zastanawiać, ile czasu od ślubu wasze dokumenty (paszport, dowód osobisty) będą ważne oraz co z biletami lotniczymi zakupionymi na nazwisko panieńskie przed ślubem. Czy będziecie mogły bez problemu wyjechać i wrócić do kraju posługując się „starymi” dokumentami?

Dowód osobisty

Po zmianie danych wymiana dowodu powinna nastąpić niezwłocznie. Co to znaczy? Najlepiej formularz o wydanie nowego dowodu wypełnić jak najszybciej, ale jeśli swoją podróż poślubną macie zaplanowaną kilka dni, tygodni po ślubie, spokojnie podczas jej trwania możecie posługiwać się starym dokumentem, a wniosek o wydanie nowego dowodu złożyć już po powrocie.

Jeśli same nie zgłosicie potrzeby wymiany dowodu osobistego, automatycznie straci on ważność dopiero po 4 miesiącach od zmiany danych, czyli w Waszym przypadku od daty ślubu. Aby uniknąć takiej sytuacji, formularz o wydanie nowego dokumentu należy wypełnić najpóźniej 30 dni przed upływem terminu ważności.

Wniosek o wydanie nowego dowodu składamy w dowolnym urzędzie miasta i gminy (niezależnie od zameldowania) lub przez Internet, jeśli posiadacie profil zaufany na Elektronicznej Platformie Usług Administracji (ePUAP).

Dowód osobisty wydawany jest bezpłatnie (jedyny koszt to zdjęcie).

Wymiana dokumentów po ślubie

Paszport

Jeśli posiadasz ważny paszport, to również jesteś zobowiązana do jego wymiany wraz ze zmianą nazwiska. Czas na złożenie wniosku o nowy paszport jest bardziej precyzyjnie określony niż czas na wymianę dowodu osobistego. Należy zrobić to niezwłocznie po zmianie danych, nie później jednak niż 30 dni od daty sporządzenia aktu małżeństwa.

Jeśli same nie złożycie wniosku o wydanie nowego paszportu, zostanie on automatycznie unieważniony po upływie 60 dni od zmiany danych.

Wniosek o paszport składamy osobiście (podczas wizyty pobierany jest odcisk palca) w dowolnym punkcie paszportowym.

Wyrobienie paszportu jest odpłatne – 140 zł. Gdy wymieniasz jednak dokument przed upływem jego ważności  z powodu zmiany nazwiska po ślubie, przysługują Ci zniżki.

Bilety lotnicze

Dane na biletach lotniczych powinny być zgodne z danymi zawartymi w dokumencie, którym będziecie się posługiwać podczas podróży. Jeśli więc w podróż poślubną wybieracie się zaraz po ślubie (w terminie, kiedy Wasz dowód osobisty, paszport są jeszcze ważne), to najprościej będzie jeśli podczas tego wyjazdu będziecie się posługiwać dokumentami na nazwisko panieńskie i na takie nazwisko powinny zostać wydane bilety.

Co jednak w sytuacji, kiedy wasz wyjazd ma miejsce po upływie terminu ważności dokumentów, a bilety rezerwowaliście jeszcze przed ślubem – na stare nazwisko? Musisz się liczyć z tym, że będziesz musiała zmienić dane na rezerwacji lotu, co zwykle jest odpłatne, a czasem niemożliwe. Kupując bilety lotnicze należy więc podpytać, czy będzie istniała taka możliwość.

Organizacja podróży poślubnej

Indywidualne wymagania krajów odnośnie ważności paszportu

Pamiętajcie też, że wiele krajów np. Izrael, Brazylia, Malezja zastrzega sobie, aby paszport był ważny minimum 6 miesiące od dnia wjazdu na ich teren. Te informacje również warto uwzględnić przy planowaniu podróży poślubnej. Znajdziecie je tu: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/

Podróż poślubna powinna nam się kojarzyć przede wszystkim z beztroskim okresem wolnym od zmartwień. Tak więc przygotujmy się do niej odpowiednio, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji takich jak np. brak możliwości wyjazdu z powodu nieważnego paszportu czy dowodu.

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *