Inspiracje | Papeteria ślubna

Księga gości – czy warto mieć ją na swoim weselu?

18 stycznia, 2019

Księga gości

Coraz częściej na weselach pojawiają się księgi gości. Czy jest to zbędny wydatek, czy też może wspaniała pamiątka, która po latach pozwoli nam przywołać wspomnienia z jednego z najpiękniejszych dni naszego życia?

Idea weselnych księgi gości to upamiętnienie obecności zaproszonych osób na nasze przyjęcie. Do tradycyjnej księgi goście mogą wpisać swoje życzenia dla młodej pary, ale mogą również napisać o tym co ich najbardziej zachwyciło podczas ślubu i odbywającego się wesela, starsze stażem małżeństwa udzielić kilku porad małżeńskich 😉, a młodsi uczestnicy (ale nie tylko 😉) pozostawić po sobie pamiątkę w postaci rysunku.

Wpisy do księgi gości mogą być przeróżne – ogranicza je tylko wyobraźnia gości. Tym między innymi różnią się od kartek z życzeniami, które również będą przypominały Wam o obecności poszczególnych osób na weselu, ale zazwyczaj mają bardziej formalny charakter. Poza tym, niejednokrotnie kartki z życzeniami mają w środku gotowy tekst życzeń pozostawiający jedynie miejsce na podpis osoby składającej życzenia. Puste kartki w księdze gości inspirują do napisania kilku słów od siebie, tak z głębi serca 😉 I jest to jeden z powodów, który przekonał mnie do zamówienia księgi gości na swoje wesele.

Czy warto kupować księgę gości na wesele?

Wpisy zebrane w księdze gości jest też łatwiej przechowywać niż pojedyncze kartki z życzeniami. Po latach prościej będzie sięgnąć do księgi, gdzie mamy zebrane życzenia wszystkich gości niż do kilkudziesięciu kartek, które – jeśli nie zadbamy o ich odpowiednie przechowanie – mogą się nawet gdzieś zagubić.

Księga stanowi również atrakcję dla gości weselnych. Mi zawsze sprawia dużo frajdy przygotowanie takiego wpisu. W ruch idą wtedy przygotowane przez państwa młodych przybory do pisania – kredki, mazaki, długopisy i powstaje osobista dedykacja zazwyczaj urozmaicona jakimś kolorowym obrazkiem 😉. Warto więc decydując się na księgę gości zadbać o odpowiednie materiały do pisania.

Wpisy do księgi mogą też uatrakcyjnić zdjęcia gości. Jeśli planujecie na waszym weselu fotobudkę, możecie poprosić gości, aby (jeśli mają na to ochotę) wykonane zdjęcia wklejali do przygotowanej księgi gości (pamiętajcie jednak, aby wtedy wraz z materiałami do pisania udostępnić gościom klej 😉). Możecie również obok księgi gości postawić aparat typu Polaroid lub Instax i również poprosić o wklejenie wykonanych zdjęć do księgi. Wtedy bardzo ważne jest, żebyście przygotowali krótką, zrozumiałą instrukcję do obsługi aparatu.

Księga gości na wesele

Zresztą obojętnie czy zdecydujecie się na księgę gości, do której będzie można wklejać zdjęcia wykonane Polaroidem czy Instaxem, czy też na tradycyjne wpisy –  instrukcja, a właściwie kilka słów od Was zapisane na pierwszej stronie księgi, czy w ramce postawionej obok, zawsze będzie mile widziane.

Jeśli planujecie mieć na swoim weselu księgę gości, zawczasu pomyślcie też o jej aranżacji. Najlepiej, jeśli księgę umieścicie w zacisznym kącie sali weselnej, z dala od parkietu. Księga gości powinna znajdować się na stoliku, a przy niej powinno znaleźć się wygodne miejsce do siedzenia.

Kupując zaś księgę gości, kierujcie się nie tylko jej estetyką (ta najczęściej pewnie będzie nawiązywała do stylu Waszej uroczystości, co po upływie kilkunastu lat pozwoli Wam przywołać klimat uroczystości), ale i praktycznością. Dobrze, jeśli księga gości będzie miała twardą oprawę, bo zwiększy to szanse, że po latach jak i po samym weselu będzie w dobrym stanie 😉 W środku księgi kartki powinny też mieć grubszą gramaturę niż zwykły papier. Oprócz względów estetycznych (grubszy papier prezentuje się bardziej elegancko), unikniemy wtedy takich sytuacji jak np. przebicia wpisu na inne kartki czy porwania się stron.

Coraz popularniejsze stają się księgi gości z czarnymi kartkami w środku. Pamiętajcie, że przy ich wyborze musicie zagwarantować gościom przybory do pisania w kolorze, który zapewni czytelności wpisów. Mi osobiście bardzo podoba się stylistyka ksiąg właśnie z czarnymi kartkami w środku, ale ze względu na ograniczoną możliwość stosowania przyborów do pisania finalnie wybrałam białe kartki.

Księga gości na wesele

Wybierając księgę gości pamiętajcie też, bym miała odpowiednią liczbę stron. Nie musicie oczywiście mieć tyle kartek co gości, gdyż najczęściej do księgi wpisują się pary, a nawet całe rodziny. Jeśli więc organizujecie wesele na 100 osób, księga gości z 50 kartkami powinna wystarczyć 😉

My zdecydowaliśmy się na tradycyjną księgę gości, która znajduje się na zdjęciach w tym wpisie. Księga została zamówiona w sklepie elsart.pl Pamiętajcie jednak, że wasza księga gości niekoniecznie musi mieć postać tradycyjnej księgi. Jest wiele innych, alternatywnych sposobów na upamiętnienie obecności bliskich Wam osób na waszym weselu.

„Księga gości” może przybrać formę listów wrzucanych do butelek, podpisów na ważnych dla Was przedmiotach np. na waszej ulubionej płycie winylowej, na wiosłach jeśli jesteście miłośnikami tej formy spędzania wolnego czasu. „Księga gości” to może być też specjalnie przygotowany plakat, obraz na którym goście będą się podpisywać, odciskać linie papilarne palców, czy przyklejać serduszka ze swoimi imionami. Taki obraz, plakat może potem stać się elementem dekoracyjnym Waszego mieszkania. Jak będzie wyglądać wasza księga gości zależy tylko od Was i waszej wyobraźni 😊  Na pewno jednak warto się na nią zdecydować, aby zadbać o upamiętnienie obecności bliskich Wam osób, które towarzyszyły Wam w dniu Waszego ślubu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *