Organizacja

Wybór obrączek

10 stycznia, 2019

obrączki

Obrączki – jeden z najważniejszych elementów ślubu. Symbol miłości, wierności, pieczęć składanego przyrzeczenia. Rzecz, która od dnia wesela będzie nam służyć… do końca naszego życia. Wybór obrączek powinien być więc bardzo świadomy.  Decydując się na zakup obrączek, oprócz względów estetycznych, powinniśmy się kierować ich trwałością, praktycznością i wygodą. Kupując obrączki szczególną uwagę należy zwrócić na ich: rozmiar, rodzaj metalu oraz próby i masę.

Wybór obrączek

Rozmiar obrączek

Rozmiar obrączki powinien być dobrany bardzo starannie. Najlepiej zrobić to w sklepie, w którym rozważamy złożenie zamówienia. Obrączka nie powinna przeszkadzać, uwierać, spadać z palca. Dobrze dobrana obrączka przechodzi z niewielkim oporem przez staw palca i swobodnie mieści się u jego nasady. Uwaga: rozmiar obrączki nie musi być tożsamy z rozmiarem pierścionka zaręczynowego. Wszystko zależy od modelu. Mój pierścionek zaręczynowy jest w rozmiarze 11, a obrączkę będę zamawiać w rozmiarze 12. Nie kierujemy się więc wcześniej ściągniętymi pomiarami, tylko za każdym razem dokonujemy ponownego mierzenia 😉

Obrączki ślubne

Rodzaj metalu i próba

Obrączki mogą zostać wykonane ze złota, srebra, palladu, platyny, tytanu. Oczywiście najpopularniejsze są „złote krążki”. Decydując się na złoto pozostaje nam jeszcze decyzja, czy będziemy chcieli obrączki z tradycyjnego żółtego złota, czy może postawimy na złoto czerwone lub białe. Wszystko zależy od naszych upodobań i gustu.

Istotna jest natomiast próba złota, na którą się zdecydujemy. Co kryje się za tym terminem – „próba złota”? Złoto w czystej postaci jest bardzo miękkim metalem, podatnym na uszkodzenia. Do przedmiotów użytkowych oprócz złota dodawane są jeszcze inne metale. Próba to ilość czystego złota w jego stopie. Na przykład próba 585 oznacza, że na 1000 części przypada 585 czystego złota, pozostała część to stopy innych metali. Obrączki możemy zamówić w próbie 333, 375, 585 lub 750. Obrączki w próbie 333,375 będą oczywiście tańsze od tych z wyższymi próbami. Najpopularniejszą próbą jest próba 585. Próby wyższe są rzadko zamawiane. Nie tylko ze względu na cenę, ale też na mniejszą praktyczność – im więcej złota tym obrączka bardziej podatna na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Wybór próby 585 wydaje się wyborem optymalnym 😉  

Wybór obrączek ślubnych

Masa obrączek

Kolejnym istotnym kryterium wyboru jest masa obrączek. Masa obrączek jest związana z ich szerokością i grubością. Uwaga: z nieznanych mi powodów popularne sieciówki jubilerskie nie podają tego drugiego parametru – grubości. U każdego jednak złotnika, mniej popularnego jubilera bez problemu dowiemy się jaką grubość będzie miała obrączka wybranego przez Was modelu.

Obrączki grube i szerokie są oczywiście bardziej trwałe – bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są także wygodniejsze w użytkowaniu. Obrączki, których grubość jest większa lub równa 1,3 mm powinny już bez problemu dawać możliwość komfortowego wyprofilowania wewnętrznego – stworzenia popularnej soczewki wewnętrznej, która zwiększa wygodę codziennego użytkowania. I tu kolejna uwaga: profil wewnętrzny soczewki sprawia, że końcowa masa obrączki będzie mniejsza niż masa obrączki bez soczewki. Obrączka powinna być więc tańsza. Nie zawsze jednak tak jest 😉

Obrączki o grubości 0,75 – 1,1 mm to przedział obrączek cienkich. W ich przypadku stworzenie soczewki wewnętrznej raczej nie będzie możliwe. Co więcej, przy cienkich obrączkach istnieje większe ryzyko ich uszkodzenia podczas korekty rozmiaru i ewentualnych napraw. Często przy cienkich obrączkach zmiana rozmiaru nie jest w ogóle możliwa. Warto to wziąć pod uwagę, gdyż nasze dłonie, palce zmieniają się wraz z wiekiem i raczej na 100% korekta rozmiaru będzie w przyszłości potrzebna. Korekta rozmiaru może być też problematyczna w przypadku obrączek z grawerem zewnętrznym, obrączek wieloelementowych np. z tzw. „warkoczami” oraz kiedy zdecydujemy się na zakup obrączek z kamieniami.

Oczywiście nie należy przesadzać z grubością i szerokością obrączek. Oprócz względów praktycznych, ważne są też kwestie estetyczne. Gruba i szeroka obrączka na delikatnej dłoni nie będzie wyglądała dobrze, tak samo jak delikatna obrączka nie będzie dobrze się prezentować na dużej dłoni. Trzeba wybrać złoty środek 😊 Ważne jest to, że obrączek nie kupujemy w kompletach. Jeśli Wasz partner/partnerka potrzebuje szerszej oraz grubszej obrączki od Was, nie jest to żaden problem. Możecie nawet wybrać dwa zupełnie różne modele czy profile. Wszystko jest kwestią Waszych upodobań.

Gdzie kupić ślubne obrączki?

Profil obrączek i powłoki dekoracyjne

Obrączki zazwyczaj oferowane są w 4 profilach. Pierwszy to profil klasyczny zaokrąglony – to ten najczęściej znajdziemy na palcach naszych rodziców 😊. Inne profile to: płaski, płaski fazowany, wklęsły. Ich wybór to indywidualna kwestia każdego z nas.

Kwestią gustu jest także wykończenie obrączek – powłoki dekoracyjne. Najpopularniejsze jest polerowanie, które nadaje obrączce metalicznego połysku. Inne powłoki dekoracyjne to: piaskowanie, satynowanie, diamentowanie. Na jakiekolwiek wykończenie się zdecydujemy, musimy pamiętać, że każde z nich z biegiem czasu będzie potrzebowało odświeżenia. W przypadku jednak każdego z tych wykończeń po latach można przywrócić dawny efekt.

Czas realizacji

Obrączkami warto zainteresować się dość wcześnie. Najlepiej jakieś 6 miesięcy przed ślubem, aby mieć czas na przymierzenie różnych modeli i zapoznanie się z ofertami różnych sklepów. Pamiętajmy też, że obrączki robione są za każdym razem na zamówienie, a czas realizacji średnio wynosi 4 tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *