Inspiracje | stylizacja panny młodej

Typy bukietów ślubnych

12 sierpnia, 2018

Bukiet ślubny

W zeszłym tygodniu na blogu pojawił się wpis „O co warto zapytać florystykę?”. Dziś chciałabym pozostać przy tematyce kwiatowych dekoracji i przyjrzeć się nieco bliżej ślubnym bukietom.

Do ostatecznego wyboru ślubnej wiązanki zostało mi co prawda jeszcze trochę czasu, ale postanowiłam zgłębić nieco temat 😉 Dla mnie bowiem bukiet ślubny jest jednym z istotniejszych elementów ślubnej stylizacji. Kwiaty są niczym biżuteria, dodatek, który ma podkreślić atuty naszej sylwetki i uzupełnić naszą kreację. Nie warto więc zdawać się na przypadkowe kompozycje.

Często bukiet ślubny utrzymany jest w stylistyce dekoracji pojawiających się na sali weselnej i / lub w kościele. Wydaje mi się jednak, że nie jest to konieczne. Wiązanka ślubna to nie element dekoracji, to uzupełnienie ślubnej stylizacji panny młodej. Myśląc więc o najważniejszym bukiecie, zastanówcie się przede wszystkim czy będzie pasował on do Waszej sukienki, urody, sylwetki i osobowości, a nie bukietów na stołach 😀

Możliwości, jeśli chodzi o rodzaje kwiatów i styl bukietów, są nieograniczone. O najnowszych, anglosaskich trendach w bukietach ślubnych, możecie posłuchać np. w materiale Izy Janachowskiej. O ile wybór kwiatów czy styl bukietu jest bardzo indywidualną kwestią, to w przypadku ułożenia kwiatów warto oprócz własnych preferencji wziąć pod uwagę rady specjalistów.

Typów bukietów ślubnych jest bardzo dużo. Jednymi z najpopularniejszych są bidermaier czyli tak zwana kulka, bukiet kalifornia, bukiet kaskadowy,  snopek jednogatunkowy i  wielogatunkowy. Przeglądając ślubne inspiracje natrafiłam też na takie rodzaje ślubnych bukietów jak  bukiet naręczny, bukiet kamelia i pomander.

Bidemaier, bukiet ślubny

Bidermaier to bukiet, w którym kwiaty ułożone są w kształt regularnej kuli. Jest to bardzo popularny typ wiązanki. Popularność zawdzięcza swojej uniwersalności. Może składać się z wielu gatunków, dobrze wygląda w przypadku dużych jak i drobniejszych kwiatów, z krótkimi jak i z długimi łodygami. Ten typ bukietu możemy bez problemu dostosować do sylwetki panny młodej, tak żeby jej np. nie przytłoczyć i wyeksponować atuty jej urody i kreacji.

Bukiet kalifornia, bukiet ślubny

Bukiet kalifornia – mam wrażenie, że w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. Jego kształt doskonale wpisuje się w anglosaskie, rustykalne trendy. Wiązanka jest zazwyczaj duża i składa się z luźno ułożonych kwiatów i zieleni. Drobniejsze panny młode decydując się na taki rodzaj bukietu muszą jednak uważać, żeby za bardzo nie obciążył ich sylwetki.

Bukiet kaskadowy, bukiet ślubny

W bukiecie kaskadowym kwiaty ułożone są w ten sposób, że opadają z rąk w stronę ziemi. Takie kompozycje są zwykle bardzo bogate. Wiązanki tego typu dobrze będą wyglądać w rękach wysokich panien młodych ubranych raczej w skromniejsze, mniej zdobne kreacje. Dobrze z takim bukietem prezentowałaby się np. Joanna Krupa, która tydzień temu wzięła ślub w kreacji Sylwii Romaniuk. Joasia zdecydowała się jednak na uniwersalny bidermaier, który też świetnie się sprawdził 😉

Snopek jednogatunkowy, bukiet ślubny

Snopek jednogatunkowy to z kolei symetryczny bukiet w kształcie odwróconego trójkąta. Ponieważ składa się tylko z jednego rodzaju kwiatów, nie będzie tak bogaty jak bukiet kaskadowy czy bukiet kalifornia. Stanowi mniejsze zagrożenie dla drobniejszych panien młodych czyli takich krasnali jak ja ☺ Na pewno nie przytłoczy sylwetki. Jest bardzo uniwersalny i prosty w wykonaniu ☺. Z doświadczenia wiem, że świetnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych np. kiedy zapomnicie z domu (przy weselu wyjazdowym) ślubną wiązankę i musicie bukiet stworzyć same (pozdrowienia dla Malwiny – miałaś cudowny bukiet! ☺).

Snopek wielogatunkowy, bukiet ślubny

Snopek wielogatunkowy ma zaś już bardziej nieregularny kształt i przede wszystkim składa się z wielu gatunków kwiatów. Wg mnie jest świetną alternatywą dla bukietu kalifornia, kiedy nie chcemy by nasza wiązanka była zbyt bogata.

Bukiet naręczny, bukiet ślubny

Bukiet naręczny nie jest chyba zbyt popularny wśród polskich panien młodych. Składa się z długich kwiatów wraz z liśćmi, które trzyma się na przedramieniu, stąd jego nazwa ☺ Wg mnie świetnie dopełni stylizację w stylu boho, czy vintage.

Bukiet kamelia, bukiet ślubny

Bukiet kamelia to w zasadzie duży, pojedynczy kwiat, który powstaje poprzez skomponowanie większej ilości płatków. Taka kompozycja na pewno stanie się centralnym punktem stylizacji panny młodej. Będzie przykuwać uwagę.

Bukiet pomander, bukiet ślubny

Pomander to bardzo nietypowy bukiet. Jest to kula ułożona z kwitnących kwiatów zawieszona za pomocą wstążki na nadgarstku panny młodej. Jeśli chcecie się zatem wyróżnić, ten bukiet będzie idealny ☺

Te 8 typów bukietów absolutnie nie wyczerpuje wszystkich możliwości ułożenia kwiatów w ślubnej wiązance. Pokazują one jednak, jak istotny jest typ bukietu dla naszej ślubnej stylizacji.  Tak jak krój sukni ślubnej dobieramy do naszej sylwetki oraz urody (o czym pisałam tu: https://honeytime.pl/2018/07/modele-sukien-slubnych/), tak wybierając bukiet ślubny warto zwrócić uwagę na jego typ i dobrać taki, który podkreśli atuty naszej stylizacji. Dzięki znajomości podstawowych rodzajów bukietów ślubnych powinno to być łatwiejsze ☺

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *