Organizacja | Wybór usługodawców

O co warto zapytać florystkę?

3 sierpnia, 2018

O co zapytać florystkę?

Kwiaty są najpiękniejszą dekoracją. Osobiście nie wyobrażam sobie ślubu, wesela, na którym nie pojawiłby się kwiatowy akcent. Aktualnie, 10 miesięcy przed ślubem, rozpoczęliśmy poszukiwania florystyki, która  w jednym z najważniejszych dni naszego życia zadba o kwiatowe dekoracje.

Odbyliśmy już kilka spotkań i co prawda nie zdecydowaliśmy się jeszcze z kim ostatecznie będziemy współpracować, ale mamy wyłonioną „mocną trójkę” 😉 Dziś chciałam się z Wami podzielić swoimi dotychczasowymi doświadczeniami i zdradzić na czym koncentrowałam się podczas pierwszych rozmów z florystkami oraz jak do takiego spotkania się przygotować.

Florysta na wesele

POSZUKAJ INSPIRACJI

Przed pierwszym spotkaniem z florystką warto ustalić mniej więcej w jakim stylu chcielibyśmy utrzymać kwiatowe dekoracje. Czy podobają nam się eleganckie różane bukiety, czy może bliżej nam do ogrodowych, czy nawet polnych kwiatów? I jaki styl będzie pasował do wybranej sali weselnej?

Oczywiście nasza decyzja co do stylu dekoracji nie musi, a nawet nie powinna być ostateczna. Podczas spotkania z florystką powinniśmy być otwarci na rady, podpowiedzi specjalisty. Warto jednak dokonać wstępnego rozeznania, żeby wiedzieć jaki styl najbardziej nam się podoba, a podczas rozmowy zweryfikować, czy wybrane inspiracje są w ogóle możliwe do zrealizowania np. czy wybrane  kwiaty są dostępne w miesiącu Waszego ślubu, czy są trwałe, czy nie nadwyrężą zbytnio Waszego budżetu etc.

Warto wybrane przez Was zdjęcia inspiracji zapisać lub wydrukować. Ja wszystkie kwiatowe inspiracje, jakie wpadły mi w oko, systematycznie katalogowałam na Pinterest. Dzięki temu podczas rozmowy z florystą mogłam posłużyć się konkretnymi wizualizacjami. To bardzo ułatwia ustalenie oczekiwań i zmniejsza ryzyko nieporozumień. Szczególnie wtedy, gdy tak jak ja, rozróżniacie tylko podstawowe rodzaje kwiatów – róża, tulipan, gerber, a Wasza druga połowa tak jak B. dzieli rodzaje kwiatów na „ładne” i „brzydkie” 😉

O co zapytać florystkę?

ZAPYTAJ O ULUBIONY STYL DEKORACJI I RODZAJ KWIATÓW

Podczas spotkania z florystką spróbujcie wysondować jaki styl dekoracji najbardziej lubi tworzyć i czy jest on zgodny z Waszą koncepcją. Zapytajcie:

  • Z jakiej dotychczasowej realizacji jest najbardziej dumna?
  • W jakim stylu najczęściej tworzy dekoracje? Jaki styl lubi najbardziej?
  • Jaki ma pomysł na Waszą dekorację? Jaki rodzaj kwiatów Wam poleca?

Podpytajcie również, czy wcześniej dekorowała salę, w której odbędzie się Wasze wesele. Jeśli tak, to poproście o zdjęcia tej realizacji. Spytajcie się, czy poleca jakieś konkretne rozwiązania do wybranej przez Was sali, jaki rodzaj kwiatów się w niej sprawdzi, jakie konkretne dekoracje zastosowała podczas wcześniejszych realizacji.

Podczas omawiania Waszych inspiracji zweryfikujcie, czy wybrany przez Was florysta ma dostęp do wszystkich rodzajów kwiatów, które się w nich pojawiają, czy te kwiaty dostępne są w miesiącu Waszego ślubu, czy są trwałe i wytrzymają np. do północy lub poprawin.  Jeśli nie, to zapytajcie, jakimi innymi kwiatami można je zastąpić.

Kwiatowe, ślubne dekoracje

OMÓW BUDŻET I CENY

Podczas omawiania budżetu warto zapytać o wycenę poszczególnych elementów np. ślubnego bukietu, kwiatów do butonierki, dekoracji ławek w kościele. Znając ceny pojedynczych elementów łatwiej będzie Wam porównywać oferty cenowe uzyskane od poszczególnych florystek. Wspominam o tym, bo zaobserwowałam, że w tej branży istnieje tendencja do podawania całościowych kosztów bez rozbijania na poszczególne elementy. Jeśli otrzymacie taką ofertę koniecznie podpytajcie co wchodzi w jej skład, czy przedstawiona oferta zawiera dowóz kwiatów, dekoracji na miejsce ślubu, montaż i późniejszy demontaż kwiatowych dekoracji.

Nie bójcie się mówić jakim budżetem dysponujecie (koniecznie ustalcie jaką maksymalną kwotę jesteście w stanie przeznaczyć  na dekoracje przed wizytą u florystyki!). Znając Wasz budżet florystka powinna zaproponować Wam optymalne rozwiązania dostosowane do Waszych możliwości finansowych oraz podpowiedzieć rozwiązania, które zminimalizują koszty.

O co zapytać florystkę?

POPROŚ O UMOWĘ

Tak jak w przypadku współpracy z każdym ślubnym usługodawcą, koniecznie, nawet jeszcze przed spotkaniem (mailowo), poproście o wzór umowy. Dowiedzcie się, czy rezerwacja terminu wymaga wpłacenia zadatku lub zaliczki. Jeśli tak, to w jakiej wysokości. Zapytajcie czy finalna zapłata następuje już po realizacji, czy też może jeszcze przed realizacją jesteście zobligowani do zapłaty pewnej części zamówienia na zakup kwiatów.

Kwiatowe inspiracje na ślub

POROZMAWIAJ O WSPÓŁPRACY

Omówcie krok po kroku jak będzie wyglądać Wasza współpraca z florystką. Ile spotkań jest przewidzianych od podpisania umowy do ostatecznej realizacji? Na ile tygodni przed ślubem musicie mieć ustalone szczegóły? Czy florystka, jeśli nie dekorowała wcześniej Waszej sali, będzie chciała ją wcześniej zobaczyć (dobrze jak by chciała ☺)? Czy będziecie mogli zobaczyć wszystkie rodzaje kwiatów przed powstaniem finalnych realizacji?

Zapytajcie również jak dużym zespołem dysponuje wybrane przez Was studio kwiatowe, kwiaciarnia i czy w dniu Waszego ślubu wszyscy będą do Waszej dyspozycji, czy też w danym dniu realizowanych jest kilka projektów. Jeśli zespół nie jest zbyt duży, to lepiej, żeby był jednak tylko i wyłącznie do Waszej dyspozycji.

O co zapytać florystkę?

ZAMÓW BUKIET 😉

Na koniec zdradzę Wam jeszcze jeden pomysł, w jaki sposób możecie zweryfikować umiejętności florystyczne wybranej przez Was dekoratorki  i sprawdzić, czy Wasza koncepcja, wybrany styl został dobrze zrozumiany. Podczas spotkania poproście, aby florystyka wykonała dla Was, za jakieś 30 zł, niewielki bukiet do domu np. na stół do jadalni. Zaznaczcie, że chcecie, żeby był utrzymany w takim stylu jak Wasze ślubne dekoracje. To świetny sposób na sprawdzenie, czy Wasze oczekiwania zostały dobrze zrozumiane 😉

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *