Organizacja | Wybór usługodawców

Wybór muzyki na wesele

24 kwietnia, 2018

Wybór muzyki na wesele

„Najważniejsze, żeby było dobre jedzenie i dobra muzyka” – to zdanie można usłyszeć dość często przygotowując przyjęcie weselne. Oprawa muzyczna jest rzeczywiście istotnym elementem uroczystości. Jednocześnie jej wybór wzbudza wiele emocji. Popowe piosenki z aktualnych list przebojów, sprawdzone klasyki, czy repertuar disco polo? Co wybrać, żeby zapewnić dobrą zabawę sobie i swoim gościom?  Po pierwsze, od razu pogódźcie się, że chociaż nie wiem jak bardzo byście się starali, nie uda Wam się wybrać takiego repertuaru, który zadowoli wszystkich Waszych gości. Nawet tak sprawdzone przeboje jak „Biały Miś”, czy „I will always love you” mogą mieć swoich przeciwników. Znalezienie „złotego środka” w przypadku wyboru weselnego repertuaru jest bardzo trudne albo wręcz niemożliwe, dlatego uważam, że to preferencje muzyczne młodej pary, a nie gości, powinny stanowić punkt wyjścia do poszukiwań oprawy muzycznej na wesele.

Muzyka na wesle

My na co dzień rzadko słuchamy komercyjnych rozgłośni radiowych, daleki jest nam także styl disco polo. B jest miłośnikiem  klasyków rocka jak Pink Floyd, Dire Straits, czy Deep Purple, wspólnie uwielbiamy słuchać takich „staroci” jak przeboje Franka Sinatry,  czy Deana Martina, w weekend zaś z głośników naszej wieży najczęściej lecą gitarowe kawałki Santany, sensualne przeboje Sade i klimatyczne utwory Norah Jones. Od początku więc wiedzieliśmy, że znalezienie oprawy muzycznej na nasze wesele, przy której będziemy dobrze się bawić, będzie nie lada wyzwaniem ☺

wybór zespołu na wesele

Z pomocą przyszła nam Magda – właścicielka Polnej, w której organizujemy nasz wielki dzień. Podczas wstępnych rozmów wskazała nam kliku usługodawców,  z którymi współpracowała przy okazji innych uroczystości, wśród nich był rekomendowany DJ i zespół The Sunny Side of Music. Kiedy tylko weszliśmy na stronę FB i odsłuchaliśmy kilku nagrań zespołu, przepadaliśmy. Zresztą posłuchajcie sami: https://www.facebook.com/SunnySidePL/. Wybór jazzu, bluesa, swingu, bossa novy, czy muzyki akustycznej nie jest oczywistym weselnym wyborem, ale nas wykonania The Sunny Side of Music uwiodły. Dodatkowo jest to styl, który idealnie wpisuje się w klimat wesela jaki chcemy stworzyć i doskonale pasuje do takiego miejsca jakim jest Polna.

Muzyka na weselu

Mieliśmy oczywiście wątpliwości, czy taki repertuar i styl muzyczny sprawdzi się podczas wesela, czy nasi goście będą dobrze się bawić przy dźwiękach muzyki The Sunny Side of Music, czy może będziemy jedynymi, którzy będą się cieszyć z takiego wyboru. Nasze wątpliwości rozwiała propozycja samego zespołu, który zaoferował nam, aby oprawa muzyczna została podzielona na dwie części: pierwsza to muzyka na żywo z kawałkami jazzu, bluesa, czy bossa novy, w drugiej części uroczystości będzie bardziej tanecznie – rozpocznie się wtedy etap DJ –ski, podczas którego usłyszymy już te bardziej znane utwory. Dla nas takie rozwiązanie było złotym środkiem, którego szukaliśmy. Z jednej strony nie rezygnujemy z naszych oczekiwań co do muzycznej oprawy wesela, z drugiej mamy nadzieję, że malkontenci bardziej niszowych gatunków muzycznych znajdą coś dla siebie w drugiej części uroczystości.

Sytuacja, kiedy jeden zespół może Wam zagwarantować zarówno muzykę na żywo jak i obsługę DJ jest jednak bardzo rzadka. Zazwyczaj para młodych na początku poszukiwań osób odpowiedzialnych za oprawę muzyczną swojej uroczystości musi podjąć decyzję czy chce, aby na ich weselu pojawił się zespół, czy też bardziej zależy jej na DJ -u. Nie jest to wybór łatwy, bo każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Oferty DJ są zwykle tańsze (współpracujemy z jedną osobą, nie z kilkoma członkami zespołu) i co dla niektórych ma ogromne znaczenie, są gwarancją, że podczas zabawy usłyszymy oryginalne, największe przeboje, a nie nieznane aranżacje, w których ciężko rozpoznać ulubione piosenki. Repertuar DJ-a zapewne będzie też znacznie bogatszy niż zespołu muzycznego. Z drugiej jednak strony muzyka na żywo ma swój niepowtarzalny klimat, a muzycy mogą nam towarzyszyć nie tylko na sali, ale też w innych miejscach np. już przy wejściu do lokalu, czy  w kościele.

Bez względu na to, czy rozważacie skorzystanie z oferty DJ-a czy zespołu, przed ostateczną decyzją na pewno warto zobaczyć jak wykonują swoją pracę. Podczas rozmów podpytajcie, czy nie występują gdzieś na ogólnodostępnym evencie, biletowanej imprezie albo po prostu w muzycznym klubie. Jeśli wybrany przez Was zespół muzyczny, DJ obsługuje tylko zamknięte uroczystości takie jak wesela, podpytajcie znajomych i bliskich, czy bawili się kiedyś przy ich muzyce i jakie mają wspomnienia. Jeśli żaden z Waszych znajomych, bliskich nie uczestniczył w imprezie, na której grał wybrany  wykonawca, pozostaje Wam odsłuchanie nagrań w sieci oraz tych dostarczonych przez muzyków, a także przeczytanie komentarzy na forach i w mediach społecznościowych. Zachowajcie jednak dużą ostrożność co do tych ostatnich, gdyż mogą być one autorstwem samych muzyków lub nieuczciwej konkurencji.

Jaka muzyka na wesele

Aby zweryfikować czy Wasze oczekiwania co do repertuaru weselnego nie rozmijają się z ofertą muzyków, warto też poprosić o przykładową listę utworów wykonywanych podczas uroczystości. My już w pierwszym mailu od The Sunny Side of Music otrzymaliśmy zestaw piosenek granych na żywo oraz tych pojawiających się w części z Dj-em z zaznaczeniem, że obie listy, a w szczególności ta druga, mogą być przez nas modyfikowane. Na podstawie dostarczonych zestawów stworzyliśmy playlisty  na YouTub, które następnie odtwarzaliśmy podczas podróży samochodem, czy w domowych pieleszach. Przesłuchanie propozycji The Sunny Side of Music utwierdziło nas w przekonaniu, że nasz wybór był słuszny 😉

Muzyka na wesele

Ustalając szczegóły współpracy czy to z DJ, czy zespołem warto poruszyć też kwestie tak zwanej black listy – Waszej jak i Waszego usługodawcy. Chodzi o stworzenie zestawu piosenek, których z różnych względów nie chcecie usłyszeć podczas Waszego wesela. Dostarczenie takiej listy da Wam poczucie komfortu psychicznego – podczas uroczystości z głośników na sali nie będzie rozbrzmiewać Wasza znienawidzona piosenka albo utwór, który zawsze wprowadza Was w melancholijny nastrój. O taką black listę warto też podpytać muzyków: „jakich utworów nie zagrają za żadne skarby świata?”. Poruszenie tej kwestii pozwoli Wam uniknąć rozczarowań, kiedy to DJ, czy też zespół odmówi Wam wykonania Waszej ulubionej piosenki, bez której nie wyobrażacie sobie swojego wesela.

Muzyka na wesle

Przed podpisaniem umowy czy to z zespołem, czy DJ warto też ustalić tryb ich pracy – ile tzw. setów planują wykonać i jak długie przerwy przewidują między nimi, o której godzinie standardowo kończą granie oraz czy możliwe jest przedłużenie ich pracy, a jeśli tak, to z jakimi opłatami się to wiąże.  Podpytajcie też, czy wybrany wykonawca organizują podczas uroczystości weselne zabawy i czy Wasze wyobrażenie na ich temat jest zgodne z ofertą muzyków. Wybrany zespół, DJ-a warto zapytać też o sugestie dotyczące pierwszego tańca. My np. braliśmy pod uwagę poloneza, kiedy jednak podzieliliśmy się tym pomysłem z The Sunny Side of Music, którzy czuwali nad oprawą muzyczną niejednego wesela w Polnej – odradzili go nam ze względu na niedogodne warunki terenowe – Polna położona jest na niewielkim wzniesieniu, na którym nie znajdzie się płaskiej, na tyle dużej powierzchni by razem z nami pierwszy taniec mogli odtańczyć wszyscy goście.

Na koniec warto również poruszyć kwestie dotyczące nietypowych, specjalnych życzeń. Być może chcielibyście podczas Waszego wesela urządzić koncert karaoke albo poprosić o  występ Waszego znajomego. Powiedzcie o tych planach muzykom i zobaczcie, czy są oni na nie otwarci. My, jak wiecie z poprzednich wpisów, chcielibyśmy podczas naszego wesela zorganizować ognisko. Marzyliśmy też o muzyce na żywo przy ognisku. The Sunny Side of Music nie mieli nic przeciwko, gdy usłyszeli o naszym pomyśle i zgodzili się na akompaniament przy ognisku, a tym samy utwierdzili nas w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznego wyboru 😉

Miłego słuchania ☺

https://www.facebook.com/SunnySidePL/videos/1843066069244464/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *