Organizacja | Ślub kościelny

REZERWUJEMY TERMIN ŚLUBU W KOŚCIELE

16 czerwca, 2018

Ślub konkordatowy

Bierzecie ślub konkordatowy lub kościelny? Nie wiecie od czego zacząć kościelne formalności? Odkładacie w czasie wizytę u księdza? To błąd. My na ponad rok przed naszym weselem zarezerwowaliśmy datę ślubu. Dlaczego tak wcześnie? Z kilku powodów.

Pierwsza kwestia to obawa, że tego dnia nie będziemy jedyną parą, która zechce zawrzeć związek małżeński w tym samym kościele. Im wcześniej zarezerwujecie datę ślubu, tym większa szansa, że ceremonia zaślubin odbędzie się w wybranej przez Was świątyni. Będziecie też mogli wybrać dogodną dla Was godzinę ślubu. My, rezerwując datę na ponad rok przed, byliśmy pierwszą parą, która zadeklarowała wstąpienie w związek małżeński w wybranym dniu i mogliśmy zarezerwować dogodną dla nas i dla naszych gości godzinę ceremonii. To bardzo ważne, bo wszyscy  nasi goście są przyjezdni i np. godzina 14:00 mogłaby być godziną zbyt wczesną. Ustalenie godziny ślubu to kluczowa kwestia nie tylko ze względu na dojazd gości. Godzinę ślubu musimy uwzględnić planując inne wydarzenia np. wizytę panny młodej u fryzjera, makijażystki, czas wydawania obiadu dla gości, pierwszego tańca itd. Przed udaniem się do kościoła w celu rezerwacji daty przemyślcie więc, o której godzinie chcecie, by odbył się Wasz ślub.

Rezerwacja terminu ślubu w kościele

Rezerwacji terminu ślubu na ponad rok przed dokonaliśmy też ze względu na nauki przedmałżeńskie. Kurs dla narzeczonych chcemy odbyć w najbliższych tygodniach. Nie chcemy odkładać go na ostatnią chwilę, bo z pewnością na kilka tygodni przed ślubem, będzie zbyt wiele nieprzewidzianych spraw do załatwienia (te zawsze się zdarzają, nawet jeśli jesteśmy najlepszymi organizatorami ;)), a atmosfera zdecydowanie nie będzie sprzyjać spokojnej kontemplacji i wyciszeniu. Poza tym, szczególnie w dużych miastach, dostępne terminy kursów są dość odległe. Od zapisania się na nauki do ich zakończenia (wraz z odbyciem spotkań w poradni rodzinnej) może minąć sporo czasu.  Na pewno warto na ten element przygotowań zarezerwować kilka tygodni. Zanim jednak zapiszecie się na kurs, podpytajcie księdza, który będzie udzielał Wam ślubu, czy ma jakieś oczekiwania wobec Waszych przygotowań i odbywanych nauk. Rezerwacja terminu ślubu jest idealnym czasem, aby tę sprawę poruszyć.

A jak przygotować się do samej pierwszej wizyty w kościele? Na pewno nie „łapcie” księdza po mszy w zakrystii. Sprawdźcie w jakich dniach i godzinach czynna jest kancelaria parafialna i udajcie się w tym terminie na wizytę. Możecie też wcześniej zatelefonować do parafii albo napisać maila (coraz więcej kancelarii parafialnych korzysta z tej formy kontaktu) i potwierdzić możliwość spotkania w danym dniu.

Przejrzyjcie stronę internetową parafii. Coraz częściej na stronach WWW zamieszczane są wszystkie informacje dotyczące formalności, jakich trzeba dopełnić zawierając ślub kościelny czy konkordatowy.  Oczywiście o kwestie formalne koniecznie podpytajcie też rezerwując termin ślubu. Będą one nieco inaczej wyglądać jeśli bierzecie ślub w swojej parafii, parafii Waszego narzeczonego / Waszej narzeczonej i jeśli zdecydowaliście się na ślub w kościele, który nie jest parafią żadnego z Was. Nie martwcie się jednak! Ksiądz, który będzie udzielał Wam ślubu na pewno wszystko dokładnie Wam wytłumaczy. Koniecznie zabierzcie ze sobą długopis i notatnik aby wszystkie wskazówki móc na bieżąco notować.

Ślub w kościele

Oprócz kwestii dotyczących formalności, pierwszą wizytę u księdza warto wykorzystać, aby zadać też kilka pytań o organizację samej ceremonii np.

  • czy możliwe będzie aby do kościoła Pannę Młodą wprowadził tata, czy też może ksiądz ma w zwyczaju wychodzenie po parę młodych? Ja rozważam, żeby do kościoła wprowadzała mnie dwójka rodziców (mama i tata) 🙂 , ksiądz absolutnie nie miał nic przeciwko mojemu pomysłowi.
  • czy wasi świadkowie muszą spełniać jakieś szczególne kryteria? Jedynym wymogiem formalnym powinno być ukończenie 18 roku życia, świadek nie musi być nawet osobą wierzącą, absolutnie też świadkami nie musi być kobieta i mężczyzna (my będziemy mieli najprawdopodobniej męski duet ;)),  ale warto oczywiście o te kwestie zapytać, żeby później nie było niepotrzebnych nieprzyjemności.
  • czy ktoś z Waszych bliskich może czytać pismo święte, śpiewać psalm, odmawiać modlitwę wiernych podczas ceremonii?
  • czy Wasza florystyka może udekorować kościół, czy też w parafii jest osoba, która odpowiedzialna jest za przygotowanie świątyni na takie uroczystości jak ślub? Jeśli nie jesteście jedyni, którzy w wybranym dniu chcą zawrzeć związek małżeński w tym kościele, poproście też o kontakt do pozostałych par. Konsultacje z innymi parami będą niezbędne przy ustalaniu dekoracji kościoła.
  • czy po wyjściu z kościoła możecie zostać obsypani ryżem, płatkami, konfetti lub monetami? Niektórzy z księży nie zgadzają się na tę praktykę albo wyrażają na nią zgodę tylko jeśli para zobliguje się do posprzątania po sobie.
  • czy Wasz fotograf musi mieć zaświadczenie z kurii o odbyciu kursu dla fotografa ślubnego? Coraz częściej księża wymagają takich zaświadczeń. Na szczęście nasz fotograf ukończył taki kurs 😉
  • co z muzyką podczas ceremonii? Czy możecie skorzystać z usług organisty, czy możecie mieć swoich muzyków? I jeśli podczas ceremonii chcecie, żeby zostały wykonane niereligijne pieśni np. Hallelujah 😉  koniecznie podpytajcie księdza, czy nie ma nic przeciwko.
  • czy w okresie, kiedy będziecie brać ślub planowane są jakieś prace remontowe? Jeśli tak, z jakimi niedogodnościami musicie się liczyć?

Pytań jest  jak widzicie sporo 😉 i mają one znaczący wpływ na inne przygotowania. Zarezerwujcie termin ślubu więc jak najszybciej, aby mieć czas na spokojną organizację pozostałych elementów waszego najważniejszego dnia w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *