Organizacja | Wybór usługodawców

Wybór ślubnego fotografa

28 maja, 2018

Fotografia ślubna, wybór fotografa na wesele

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu. Dzień, z którego chcemy zapamiętać jak najwięcej, dlatego nie wyobrażam sobie ślubu i wesela bez profesjonalnego fotografa, który zatrzyma dla nas najcenniejsze chwile w kilku ujęciach. Po latach, siedząc na werandzie swojego, wymarzonego domku nad morzem 😉 za pomocą tych kilku fotografii bez trudu będziemy mogli przywołać te ważne dla nas chwile, bo „zdjęcia to małe wyrywki wspomnień, które potrafią ożywić przeszłość”.

Wśród czytelników z pewnością znajdą się osoby, które uznają wyższość filmu z uroczystości zaślubin i wesela nad tradycyjnymi fotografiami. Ja zaliczam się do „drugiego obozu”. Dla mnie zdjęcia, które w jednej migawce utrwalają ulotne chwile mają niesamowitą magię, klimat i są o wiele mocniej naładowane emocjami niż niejeden dobrze zmontowany film. Zresztą temat filmów ze ślubu, wesela to zagadnienia na osobny artykuł, który być może pojawi się na blogu 😉

Jak wybrać fotografa na ślub?

Bez względu na to, czy decydujecie się na usługę kamerzysty, czy będziecie korzystać tylko z oferty fotografa, zdjęcia to jedna z najważniejszych pamiątek Waszego wielkiego dnia. Warto więc poświęcić chwilę na wybór oferty, która spełni wszystkie oczekiwania.  Czym my kierowaliśmy się przy wyborze?

Dla nas bardzo ważna była estetyka zdjęć, ich styl. Nie chcieliśmy finalnie otrzymać zbioru fotografii przedstawiających upozowane, grupowe zdjęcia czy portrety młodej pary, które spokojnie mógłby wykonać każdy „wujek”, „kuzyn” dysponujący lepszym aparatem fotograficznym. Szukaliśmy fotografa, który „ma oko”, który w harmidrze weselnej atmosfery uchwyci TE momenty, perełki, gdzie jeden gest, uśmiech, spojrzenie, detal niesie za sobą „worek” emocji, wspomnień, opowiada historię. Znalezienie portfolio ślubnego fotografa, które odpowiadałoby na nasze oczekiwania okazało się nie lada wyzwaniem. Przejrzeliśmy mnóstwo stron z ofertami fotografii ślubnej, profili fotografów w mediach społecznościowych, zdjęć ślubnych naszych znajomych, aż w końcu znaleźliśmy portfolio, które nas zachwyciło. Zresztą zobaczcie sami: http://www.idakrzyzyk.com/category/wedding/

ślubny fotograf

W zdjęciach Idy odnaleźliśmy to, czego szukaliśmy – ulotnych momentów zatrzymanych w obrazach. Po obejrzeniu prac byliśmy ciekawi jaką osobą jest Ida, jaki ma styl bycia. Była to dla nas druga, kluczowa kwestia, zaraz po stylistyce zdjęć. Fotograf ślubny to osoba, z którą przyjdzie Wam spędzić ponad 12 godzin, która będzie Waszym cieniem na każdym kroku, dlatego nie wyobrażam sobie, żeby decydując się na współpracę z fotografem nie spotkać się z nim i nie zweryfikować, czy „nadaje, na tych samych falach”. Spotkanie z Idą utwierdziło nas tylko w przekonaniu, że dokonujemy słusznego wyboru.

Kolejną ważną kwestią była weryfikacja proponowanej oferty. Co otrzymujemy w ramach współpracy? Tu bardzo ważne jest, żebyście podpytali ile minimum zdjęć poddanych profesjonalnej obróbce graficznej gwarantuje Wam wybrany przez Was fotograf oraz ile odbitek dostarcza Wam w ramach podstawowej ceny. Pamiętajcie, że liczba wykonanych zdjęć nie jest równoznaczna z liczbą wywołanych fotografii. Cześć zdjęć oddawanych jest w formie tylko i wyłącznie elektronicznej.

Zapytajcie o papier, na którym wywoływane będą zdjęcia, a najlepiej poproście o przyniesienie przykładowych odbitek na spotkanie. Coraz częściej w ofercie fotografów ślubnych wywołane zdjęcia przekazywane są w ozdobnych pudełkach, albumach. Zapytajcie, czy Wasz fotograf dba o tego typu detale. W przypadku zdjęć elektronicznych zaś często ślubni fotografowie umieszczają je na specjalnych platformach, które w łatwy sposób umożliwiają np. wygenerowanie linka z pakietem wybranych zdjęć dla Waszych znajomych, czy rodziny. Zweryfikujcie, czy wybrana przez Was oferta ma taką opcję.

Rozmawiając z fotografem powinniście też ustalić czas jego pracy. Czy będzie towarzyszył Wam już podczas przygotowań? Do której godziny będzie z Wami obecny? Standardem jest 12h praca ślubnego fotografa, która kończy się wraz z oczepinami.

Uważajcie też na dodatkowe koszty. Bardzo często fotografowie ślubni dodatkowo doliczają sobie cenę za dojazd na miejsce uroczystości oraz oczekują zapewnienia miejsca noclegowego.

Wybieramy fotografa na ślub

Obecność fotografa w dniu ślubu i przygotowanie reportażu ślubnego to standard. W ofercie jednak na pewno znajdą się też dodatkowe opcje: sesja ślubna, która odbywa się już w innym dniu niż dzień zaślubin, czy sesja narzeczeńska (ta skądinąd jest dobrym sposobem na sprawdzenie jak będzie Wam się współpracowało z fotografem i ewentualne „dotarcie”). Jeśli jesteście zainteresowani taką dodatkową opcją zweryfikujcie znowu: ile minimum zdjęć poddanych profesjonalnej obróbce dostaniecie, ile otrzymacie odbitek i ile godzin przeznaczonych jest na każdą z sesji. Jeśli zdjęcia chcecie wykonać w plenerze podpytajcie o preferencje fotografa, zobaczcie, czy jego „sprawdzone”, ulubione miejsca są zgodne z Waszą wizją.

Rozmawiając o reportażu ślubnym z dnia zaślubin, czy o dodatkowych opcjach, koniecznie zapytajcie też, ile maksymalnie czasu będziecie musieli czekać na dostarczenie zdjęć. Dobrze, żeby również w umowie pojawił się odpowiedni zapis dotyczący tej kwestii. Uwierzcie mi, że znam osoby, które pół roku po swoim ślubie nadal czekały, żeby otrzymać jakikolwiek materiał od swoich fotografów. Jeśli decydujecie się na sesję ślubną po weselu, również zapytajcie się, w jakim maksymalnie terminie od dnia zaślubin się odbywa. Niestety też znam pary, które na dodatkową sesję czekały ponad pół roku, bo fotograf nie mógł znaleźć dla nich wolnego terminu.

Jeśli bierzecie ślub kościelny to zweryfikujcie również, czy fotograf którego wybraliście odbył odpowiednie przygotowanie liturgiczne, które umożliwia mu fotografowanie uroczystości zaślubin w kościele. Coraz częściej księża wymagają takiego zaświadczenia. Gdyby okazało się, że fotograf takiego kursu nie ma, podpytajcie w kościele, w którym będziecie brać ślub, czy jest to dokument niezbędny.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa na wesele?

Oferta Idy we wszystkich aspektach technicznych, o których wspomniałam powyżej, w pełni nas zadawalała, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę. Nie bez znaczenia był też fakt, że w portfolio Idy można znaleźć reportaże ślubne z naszego miejsca wesela – Polnej. Nasz fotograf nie po raz pierwszy będzie dokumentował wesele z tego miejsca. Wie więc, gdzie pada ładne światło, gdzie jest ciekawy kadr, na co warto zwrócić uwagę. Dla mnie był to kolejny mocny argument za współpracą, kiedy zaś dowiedziałam się, że przyjęcie weselne Idy również odbyło się w tym samym miejscu wiedziałam już, że nie mogliśmy wybrać lepiej. Kto bowiem trafniej zrozumie Twoją wizję ślubu, wesela niż osoba, która tę ważną uroczystość zorganizowała dokładnie w tym samym miejscu? ☺

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *